9. Patriotyzm.

Cześć wszystkim! W dzisiejszej notce będzie nieco słów o patriotyzmie, gdyż dzisiaj przypada nam święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych'. Jest ono obchodzone w Polsce od trzech lat.
Ponieważ nie tak dawno pisałem pracę domową z wosu na temat patriotyzmu, postanowiłem, że Wam ją przedstawię.
W dzisiejszych czasach, słysząc o służbie dla ojczyzny, większość z nas kojarzyłaby to z wojskiem, armią lub innymi służbami mundurowymi. Niestety tak nie jest, ludzie są w błędzie i mało z nich poczuwa się do obowiązku bycia prawdziwym obywatelem. Piotr Skarga, wypowiadając zdanie - „Кto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy […] - miał zapewne na myśli każdego Polaka. Słowa te zachęcają nas do tego, by brać odpowiedzialność za Polskę a będzie to odwzajemnione. Jeżeli będziemy dbać o swój kraj, to będziemy dbali także o siebie samego.

Dokończenie cytatu Piotra Skargi brzmi następująco - „[…] bo w niej jego wszystko się dobre zamyka” Bez wątpienia tak jest, ponieważ mieszkamy i żyjemy w Polsce, oczekując od niej dóbr i sukcesów. To właśnie tutaj chcemy założyć rodziny, uczyć się, kształcić, pracować i zestarzeć się. Tylko, że troska o dobro wspólne, powinna być realizowana przez nas wszystkich. Bez znaczenia, czy obywatel jest dzieckiem czy starcem, ważne aczkolwiek jest to, że chce jak najlepiej dla kraju.

Na przykład sportowcy lub inne znane osoby reprezentujące Polskę, gdy zachowają się w sposób nienaganny czy też wywalczą dla kraju jakiekolwiek wyróżnienie, miejsce, to opinia i rozgłos będzie ciążyć nie tylko na nim, ale również na ojczyźnie. To nasza Polska daje owoce tym, którzy ją szanują i zasługują na to.

Trafnym i podobnym cytatem do słów kaznodziei jest urywek z kodeksu Hammurabiego - "Oko za oko, ząb za ząb". Z tego wynika, że każdy otrzyma godziwą zapłatę, co do swoich dokonań. Kiedy będziemy bronić ojczyzny, to traktowani będziemy jako bohaterzy, bez względu na wyniki naszych starań. Służąc jej, służymy sobie, ponieważ mieszkamy w tym samym kraju i za niego odpowiadamy.

Przykład, o którym nie można zapomnieć to bohaterska postawa i obrona Polski podczas II wojny światowej. Ówczesna ludność, dzieci, cywile oraz żołnierze byli gotowi do oddania życia za swoją ojczyznę. W tej sytuacji, ludzie nie myśleli nawet o sobie, nie wiedzieli czy ktoś im się kiedyś odpłaci i nie robili tego, żeby stać się popularnym. Za to my teraz po ich śmierci, jesteśmy im bardzo wdzięczni za patriotyczne i bohaterskie czyny. Prawdziwy patriota nie zawaha się ani chwili, jeżeli chodziłoby o sprawy swojej ojczyzny. Dlatego warto poświęcać życie za inne istnienie i za wolność kraju.

Słowa Mazurka Dąbrowskiego - „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy” - wzywają nas do ciągłej walki o ojczyznę i to nie tylko w znaczeniu militarnym, ale przede wszystkim duchowym i moralnym. Każdy, prędzej czy później, zostanie osądzony według swoich czynów.

Jeżeli jesteśmy prawdziwymi Polakami z krwi i kości, to w Polsce zawsze znajdziemy swój dom. Tutaj mamy swoją rodzinę i przyjaciół. To w Polsce otrzymamy pomoc, jeżeli będzie taka potrzeba. Przecież życie każdego z nas opiera się wokół ojczyzny. Dlatego dbając o swój kraj, dbamy o siebie samego.

Ludzie na dzień dzisiejszy raczej nie poczuwają się do obywatelskich obowiązków. Każdy z nich marzy o spokojnym, łatwym i bezproblemowym życiu, dlatego emigracja w naszym kraju stale rośnie. Ojczyzna jest jedną z największych wartości w życiu prawdziwego człowieka. Wszyscy Polacy są jedną wielką rodziną, która powinna chronić i pielęgnować najwyższe wartości moralne w kraju. Wszystko co robimy teraz w życiu, wróci do nas w przyszłości w postaci owocnej zapłaty.
A czy wy jesteście patriotami? Pamiętaliście o tym dniu? 
Pozdrawiam wszystkich, papa. :)

11 komentarzy:

 1. Bardzo ładny blog
  http://kamisia-kamisia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mało osób pamięta, ale fajnie, ze napisałeś tego posta. :) Obserwuję ;)
  darudarusa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się że ktoś podejmuje takie tematy. I pisze z sensem w dodatku ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć ! Zostałeś nominowany do LBA ! Po więcej informacji zapraszam: http://pomocnadaga.blogspot.com/2014/03/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że napisałeś taki temat. Mało z nas pamięta o takich uroczystościach :)
  pozdrawiam http://patrycjaruczaj.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy post, troszkę nie w moim stylu ale podoba mi się :)
  http://kamisia-kamisia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. świetny blog. co powiesz na wspólną obserwację? :)

  http://czillen.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Wybrałeś bardzo trudny temat ale napisane jest świetne :)
  http://cierpliwiedzienpodniu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ładne wypracowanie, pamiętałam :)

  OdpowiedzUsuń