Musical memories.

Cześć Wam. Nawet nie wiedziałem, że w ciągu tygodnia, będzie aż tak ciężko znaleźć wolną chwilę na napisanie posta. Pomysł na tą notkę przyszedł mi do głowy wczoraj, gdyż spędziłem cały dzień w swoim pokoju słuchając muzyki, ponieważ napięta atmosfera w domu nie pozwalała na normalne relacje z rodziną. Ostatnio to norma.

Teksty naszych ulubionych piosenek, często kojarzą nam się z różnymi sytuacjami z naszego życia, a więc wzbudzają nasze wspomnienia, czasami są one radosne, czasami smutne. Często wspomnienia wiążą się z samą melodią, która je nam przywołuje. Są to na przykład wspomnienia  z dzieciństwa, kiedy bawiliśmy się z kolegami i koleżankami z podwórka przy rytmie piosenek dla dzieci. Każdy z nas zapewne powraca myślami jak chodził do przedszkola, szkoły podstawowej czy gimnazjum. 

Wspomnienia z ostatnich wakacji, pierwszej miłości, pierwszego pocałunku; kiedy tekst piosenki przypomina nam o danej osobie. Najwięcej emocji i wspomnień oczywiście wzbudzają  piosenki takie, przy których poznało się ukochaną osobę, bądź pierwszy raz się z nią tańczyło, wtedy teksty piosenek mają wyjątkowo sentymentalne znaczenie, a kiedy je słyszymy jesteśmy wyjątkowo szczęśliwi, pod warunkiem oczywiście, że nadal jesteśmy z tą osobą. Jeżeli natomiast słyszymy dany kawałek ze złych wspomnień naszego życia, naturalnie nasze emocje są złe, smutne, rozżalone, a tekst piosenki powoduje napływające łzy.

Wspomnienia to również myślenie o osobach zmarłych, które odeszły z tego świata i po których zostały jedynie myśli, jakieś przedmioty, wspólnie spędzone chwile zachowane właśnie we wspomnieniach. W takich chwilach też zazwyczaj elementem łączącym nas z osobą umarłą jest tekst piosenki, przy której byliśmy bardzo blisko i czuliśmy się bezpiecznie. Gdy włączamy taki utwór, wzbudza on w nas miłe i przyjemne wspomnienia, nawet jeżeli podczas słuchania do naszych oczu zbliżają się gorzkie łzy.

Czasami zapominamy o jakieś piosence, od dawna nie mieliśmy z nią kontaktu, ale gdy tylko ją usłyszymy, wspomnienia automatycznie powracają wraz z utworem. Całe nasze życie składa się z różnych chwil, tych dobrych i tych złych, a teksty i melodie często nam o nich przypominają, wzbudzając w nas tym samym pozytywne bądź negatywne emocje.

A Wy macie jakieś swoje piosenki przywołujące wspomnienia? Pozdrawiam Was, do zobaczenia.

18 komentarzy:

 1. Lubię tego typu posty, świetny post ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, mam dużo takich piosenkek, które wywołują u mnie wspomnienia... :)

  http://kikaa-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie są piosenki które przywołują wspomnienia. Moja pierwsza myśl to "Batumi" Filipinek które jednoznacznie kojarzy mi się z wakacjami na Słowacji jeszcze z czasów dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam kilka takich piosenek. Świetnie napisany post! :)
  Mogłabyś mi pomóc klikając w linki z najnowszego postu? Byłabym Ci baardzo wdzięczna! ♡
  imagine-yuki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam "Do widzenia Panie profesorze". Kojarzy mi się z zakończeniem klas 6 kiedy zamiast tego śpiewać płakałam razem z przyjaciółką.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam i to kilka piosenek :) Dobrze napisane :)
  .
  paulinkq-my-life.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam kilka takich piosenek, przy niektórych się rozklejam ;)
  Podoba mi się Twój blog ! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post, dzisiaj właśnie słuchałam starych piosenek skojarzyły mi się wakacje z przyjaciółką :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny post Bartoszu! Poruszasz wiele fundamentalnych aspektów naszego życia. Od razu widać, iż nie są to pretensjonalne dywagacje cynicznego inteligenta o zbyt wielki mniemaniu o sobie!

  JESTEŚ PIERDOLONYM GENIUSZEM

  OdpowiedzUsuń
 10. Jejku Bartek jaka zmiana! Wpadnij do mnie http://lifewithavon.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ciekawy i interesujący blog ♥ zapraszam do mnie c:

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wyobrażam sobie dnia bez muzyki i tak naprawdę każda z piosenek przypomina mi o jakimś wydarzeniu, osobie, czasie... ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetnie napisane. Fajnie czasem wrócić do starych czasów nie tylko myślami.. :)
  Pozdrawiamy!
  thehauntedway.blogspot.com
  +obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń